konsultacje lekarskie online - gru 18, 2020

Jak leczy się depresję?

Jak leczy się depresję?

Depresja jest chorobą, która w Polsce według najnowszych danych NFZ dotyka około 3 proc. populacji. Wskazuje się również, że już za 10 lat ma być najczęstszą chorobą występującą na świecie. Jak przebiega leczenie depresji i czy jest ono skuteczne?

 

Jakie są objawy depresji?

Depresję zalicza się chorób z grupy zaburzeń nastroju. W czasie epizodu chorobowego osoba chora doświadcza m.in.:

 

  • ciągłego braku energii,
  • utraty zainteresowań,
  • braku czerpania przyjemności z życia,
  • obniżonego nastroju,
  • zaburzeń snu (bezsenności albo nadmiernej senności),
  • problemów z łaknieniem,
  • lęku,
  • częstych wahań nastroju,
  • myśli samobójczych.

 

Warto pamiętać, że choroba ta może mieć różne nasilenie objawów, dlatego również leczenie depresji będzie przybierać różne formy.

 

Jak leczy się depresję dzięki farmakoterapii?

W leczeniu depresji znaczenie ma nie tylko farmakoterapia, ale również psychoterapia. W przypadku farmakoterapii, ma ona na celu przede wszystkim zmianę stężenia neuroprzekaźników w mózgu. Dobór medykamentów zależy od różnych czynników, w tym m.in. od wieku, chorób towarzyszących oraz objawów dominujących u osoby chorej.

 

Zasady przyjmowania antydepresantów

Aby leczenie depresji było skuteczne, chory powinien stosować się dokładnie do zaleceń lekarskich. Istotna jest też świadomość, że leki na depresję nie działają od razu i na poprawę trzeba czekać od 2 do nawet 8 tygodni. Dodatkowo w przypadku ustępowania objawów nie należy samodzielnie z nich rezygnować, może to bowiem doprowadzić do szybkiego nawrotu, a nawet nasilenia symptomów chorobowych.

 

Jeśli chodzi o czas przyjmowania leków na depresję, to wiele zależy od samego preparatu i bieżących efektów leczenia, przy czym zazwyczaj czas ten wynosi około roku. Nie trzeba jednak obawiać się o uzależnienie od tego typu preparatów, gdyż nie zostało ono wykazane w badaniach. Oczywiście zdarza się także, że u niektórych osób wdrażane jest leczenie podtrzymujące, które może trwać wiele lat. Takiej oceny dokonuje jednak specjalista.

 

Psychoterapia w leczeniu depresji

Podobnie jak w przypadku innych chorób psychicznych, najlepsze efekty przynosi farmakoterapia połączona z psychoterapią. Jedną ze stosowanych w tym przypadku metod jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Pozwala ona przede wszystkim na zmianę negatywnych przekonań, a także skupia się na pracy nad zachowaniami, które są dla osoby chorej szkodliwe.

 

Terapeuta może zalecić też leczenie depresji dzięki psychoterapii interpersonalnej. Skupia się ona na relacjach z bliskimi osobami, które wpływają również na samopoczucie pacjenta.

 

Istotne znaczenie ma fakt, że niezależnie od obranej ścieżki terapeutycznej, terapia trwa od kilku do kilkunastu sesji. Chory ma jednak możliwość korzystania z konsultacji psychiatrycznych lub psychologicznych online, bez konieczności wychodzenia z domu. Służy do tego m.in. platforma haloDoctor.pl, dzięki której pacjent może ponadto przedłużać e-Recepty na przyjmowane przy leczeniu depresji leki.

 

Skuteczne leczenie depresji wymaga czasu oraz dobrej współpracy z terapeutą. Na szczęście dzięki konsultacjom online pacjenci mają jeszcze łatwiejszy dostęp do pomocy, dzięki czemu mogą z niej korzystać dokładnie wtedy, gdy tego potrzebują.

Zobacz także

441 online

Lekarze i specjaliści online

Bianka Małczuk
lekarz rodzinny
5.00 / 3 opinie
Leczenie Marihuaną Medyczną zmień
150 zł
Leczenie Marihuaną Medyczną
150 zł
Konsultacja online - pierwszorazowa
150 zł
Kontrolna konsultacja online (co się zmieniło od czasu ostatniej konsultacji? omówienie problemu zdrowotnego oraz weryfikacja leczenia)
120 zł
Przedłużenie recepty (kontynuacja leczenia tym samym lekiem)
100 zł
lek med Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
4.98 / 273 opinie
Konsultacja + ewentualne L4 (e-Zwolnienie) zmień
89 zł
Konsultacja + ewentualne L4 (e-Zwolnienie)
89 zł
Formularz e-Zwolnienie z konsultacją
89 zł
Konsultacja onkologiczna online
200 zł
Interpretacja wyników badań
159 zł
Konsultacja + ewentualne L4 (e-Zwolnienie)
120 zł
Konsultacja dla pacjentów poza granicami Polski
200 zł
{{content}}
{{content}}
{{closest}} {{when}}