Obywatele naszego kraju, którzy osiągnęli 75. rok życia mogą liczyć na państwowe wsparcie w leczeniu farmakologicznym. Na co w związku z tym powinni zwrócić uwagę seniorzy i ich najbliżsi?
Aby senior mógł otrzymać bezpłatne leki musi ukończyć 75. rok życia. I to jedyny obowiązek po stronie pacjenta, następne kroki podejmowane są przez osobę wystawiającą e-Receptę. Może być to np. lekarz POZ, pielęgniarka POZ, czy lekarz dyżurujący w szpitalu.
Każdy lekarz, który planuje wystawić seniorowi e-Receptę na leki refundowane powinien zweryfikować jakie leki są pacjentowi przepisywane. Wynika to z konieczności uniknięcia wielolekowości u pacjenta, która u seniorów jest skrajnie niebezpieczna.
Wystawiając e-Receptę na leki refundowane, lekarz w polu: „kod uprawnień dodatkowych” powinien wpisać literę „S”, dzięki temu farmaceuta realizujący e-Receptę będzie wiedział, że to refundacja nadana z powodu wieku pacjenta. Lekarz musi również pamiętać, aby wybierać leki z bazy bezpłatnych leków i muszą być one ściśle związane z przypadłością zdrowotną pacjenta.
Wielolekowość, znana również pod nazwą polifarmakoterapia, oznacza jednoczesne przyjmowanie wielu leków, co może wiązać się z ryzkiem i rożnymi konsekwencjami zdrowotnymi, np.:
To tak naprawdę nie ma znaczenia, jeśli pacjent przekaże wszystkie informacje o przyjmowanych lekach. Ważne jest, aby seniorzy utrzymywali regularny kontakt z lekarzem, informując o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych bez recepty, czy suplementach. Dzięki temu można minimalizować ryzyko wielolekowości i monitorować potencjalne zagrożenia.