Telemedycyna - sty 14, 2021

Antykoncepcja dla młodych kobiet

Z roku na rok obniża się wiek rozpoczęcia inicjacji seksualnej. Jak radzą sobie młode kobiety z wyborem antykoncepcji? Jaka metoda antykoncepcji jest zalecana?

 

Aktywność seksualna dotyczy w obecnych czasach także młodego pokolenia. Wiadome jest, że wiele nastolatek podejmuje decyzję o współżyciu, lecz na szczęście spora część z nich decyduje się na stosunki z zabezpieczeniami. Młodzi ludzie często czują się zawstydzeni i zakłopotani, gdy rozmawiają o ochronie przed niechcianą ciążą. Zanim zdecydują się na stosunek powinni też posiadać podstawowe informacje na temat seksualności i cyklu menstruacyjnego.

 

Mechaniczne metody antykoncepcji

 

Młodzi ludzie często decydują się na antykoncepcję niehormonalną. W porównaniu z innymi metodami jest łatwo dostępna i zarazem tania. Nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale zmniejsza również ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

 

Prezerwatywy czy środki plemnikobójcze są dostępne bez recepty, zakupić je można w większości hipermarketów. Są one używane tylko w momencie zbliżenia, ale czy to dobry wybór dla młodych osób?

 

Stosowanie antykoncepcji mechanicznej w młodym wieku może okazać się bardzo trudne dla większości młodych ludzi. Problematyczne może być nawet poprawne założenie prezerwatywy, a samo użycie prezerwatywy może powodować dyskomfort i zmniejszyć uczucie przyjemności w trakcie stosunku.

 

Antykoncepcja awaryjna - czyli tabletka “dzień po”

 

Dla wielu młodych ludzi seks jest spontaniczny, niejednokrotnie uprawiany bez zabezpieczeń, po wypiciu alkoholu. Strach i obawa pojawiają się dopiero następnego dnia, stąd młode dziewczyny mogą zdecydować się na tabletkę „dzień po”.

 

Antykoncepcja awaryjna polega na zażyciu jednej tabletki antykoncepcyjnej po odbyciu stosunku. Jest to opcja najczęściej stosowana po seksie bez zabezpieczeń, choć zdarza się, że mimo zabezpieczenia pojawiła się „awaria” prezerwatywy (pęknięcie, zsunięcie, nieprawidłowe założenie). Tabletka “dzień po” stosowana jest również w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej.

 

Jak sama nazwa wskazuje antykoncepcję kryzysową stosujemy jak najszybciej po stosunku. Na rynku dostępne są dwa rodzaje środków. Pierwszy z nich uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Można zażyć tę pigułkę do 72 godzin od stosunku. Drugi dostępny preparat hamuje owulację do 120 godzin od zbliżenia (do około 5 dni po stosunku).

 

Antykoncepcja doustna

 

Tabletki antykoncepcyjne są stosowane wśród osób w różnym wieku. Nie ma dokładnie określonego wieku, od kiedy można stosować tabletki. Decyzja o antykoncepcji powinna iść w parze z decyzją o współżyciu.

 

W dzisiejszych czasach wiele młodych kobiet mimo uczucia, jakim darzą swoich partnerów, chce mieć kontrolę nad ochroną przed ciążą. Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych związane jest z poczuciem odpowiedzialności ale i bezpieczeństwa.

 

Zalety antykoncepcji hormonalnej

 

Antykoncepcja hormonalna ma również korzyści zdrowotne, które nie mają charakteru antykoncepcyjnego, m.in.:

 

  • łagodzenie objawów zespołu stresu przedmiesiączkowego
  • regulacja cyklu miesiączkowego
  • ochrona przed rakiem jajników i macicy
  • leczenie endometriozy
  • leczenie trądziku

 

Obowiązkowa rozmowa z ginekologiem

 

Warto, aby młoda kobieta umówiła się na wizytę do lekarza specjalisty, w celu omówienia dostępnych metod antykoncepcji. W trakcie spotkania z ginekologiem może zapytać się o nurtujące ją kwestie i zdecydować się na odpowiedni rodzaj antykoncepcji.

360 online

Lekarze i specjaliści online

Lek.med. Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
4.88 / 1452 opinie
Tabletka ,,dzień po" - e-Recepta zmień
59 zł
Tabletka ,,dzień po" - e-Recepta
59 zł
Konsultacja lekarska z eReceptą
69 zł
Konsultacja ginekologiczna
99 zł
Antykoncepcja awaryjna
59 zł
e-Recepta przedłużenie
39 zł
Antykoncepcja - e-Recepta kontynuacja
58 zł
KONSULTACJA GINEKOLOGICZNA z e-Receptą
89 zł
Konsultacja lekarska z ereceptą
109 zł
Tabletka ,,dzień po" - konsultacja lekarska z e-Recepta *
69 zł
lek.med. Michał Zakrzewski
urolog, chirurg
4.75 / 16 opinie
Konsultacja + ewentualne L4 (e-Zwolnienie) zmień
99 zł
Konsultacja + ewentualne L4 (e-Zwolnienie)
99 zł
Konsultacja urologiczna online
150 zł
Porada lekarska w zakresie urologii i chirurgii ogólnej (e-recepta, e-zwolnienie)
150 zł
{{content}}
{{content}}
{{closest}} {{when}}